DONEDAVNA ministrica zaštite okoliša, Mirela Holy, odlučna do kraja, sa zahtjevom „Ubijmo glasnika loših vijesti!" pokucala je na vrata Državnog odvjetništva. Valja utvrditi tko je manipulirao s mailom koji ju je dezavuirao kao osobu kojoj nije stran nepotizam i ostale nepodopštine u predizbornoj kampanji, svojstvene samo onoj drugoj strani. I svi mediji upregli su se u ista kola te nikoga ne zanima sadržaj i stvarno značenje maila iz kojega, i onima koji su tek slutili, bjelodano jasno je kako partija kadrovira.
Zapravo, onaj tko je njezin mail proslijedio javnosti, čak neovisno o pobudama, trebao bi doživjeti priznanja i ovacije, slično kao što su ih doživjele Ankica Lepej i Vesna Balenović, a Mireli, ako jest toliko politički poštena, ne bi smjelo pasti na pamet sjesti u saborsku fotelju, ili na bilo koju drugu političku funkciju, već nastaviti mukotrpno stvarati karijeru u struci.
Milanovićevo i Tedeshijevo zajedničko praćakanje u bazenu vile Floriana na Hvaru nije ništa manje skandalozno u odnosu na Sanaderove i Žužulove karmine Plivi u Veroni koje su upriličili predstavnici Barra. Slučaj Holy je, u tom smislu i lakmus koji negativni publicitet privlači na sebe.
Nažalost, vjerojatno će se i u ovom slučaju obistiniti ona narodna o prvim mačićima. Naime, bila je polaznica prve generacije Socijaldemokratske Političke Akademije gdje se obrazovala i u području političke kulture ali je ipak tijekom svojeg kratkog ministarskog staža učinila nekoliko pogrešaka u koracima. Zbog javnog miješanja i pokušaja utjecaja na pravosudni postupak u slučaju Sanje Kalambure, dobila je packe od Premijera. Sukobila se i s njegovim prvim potpredsjednikom Radimirom Čačićem, no Zoran Milanović ju je štitio i u nju imao apsolutno povjerenje.
Mediji u prozirnom igrokazu
Njeni javni gafovi zanimljiviji su tim više jer je Holy diplomirana etnologinja i profesorica je komparativne književnosti te doktorica znanosti (doktorirala 2005. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, doktorski studij znanosti o književnosti, područje kulturalni studiji). Dakle, ne samo da joj je profesionalna karijera vezana uz poslove odnosa s javnošću, već i predaje na učilištu „VERN" u Zagrebu, na specijalističkom diplomskom stručnom studiju - 'Upravljanje poslovnim komunikacijama'!
Za razliku od najpoznatijih hrvatskih „zviždačica", u slučaju nepoznatog „zviždača" koji je inicirao aferu Holy, događa se suprotno. Na čelu s urednikom news televizije 24 sata TV Tihomirom Ladišićem, mediji listom sudjeluju u višeslojnom, ali i prosječnom gledatelju TV sapunica prozirnom igrokazu, čiji krajnji cilj nije rasvijetliti nešto, već zamračiti sve ili makar sve što se zamračiti dade.
Prvo, od publike očekuju pljesak jer podvaljuje kako je Vlada Zorana Milanovića posve drugačija od one predvođene HDZom. Drugo, preko medija akcentirajući pitanje 'kako je mail procurio u javnost', pod tepih guraju odgovornost i inače neodgovorne političarke te od Mirele Holy pokušavaju stvoriti Holy Mirelu – sveticu i mučenicu, žrtvu nepoznatih zakulisnih urota. Treće, usredotočena pozornost na slučaj 'Svete Mirele' smanjuje pozornost na jednako tako nedopustivu bliskost tajkunskog kapitala čiji je jedan od sinonima u Hrvatskoj, Emil Tedeschi i predsjednika Vlade Republike Hrvatske, koji je ujedno i predsjednik Socijaldemokratske partije Hrvatske. One iste Partije koja bi, drži li se svojih načela i programa te svojih predizbornih obećanja, trebala biti promicatelj i zaštitnik, dakle prijatelj, radničke klase.
Milanovićevo i Tedeshijevo zajedničko praćakanje u bazenu vile Floriana na Hvaru nije ništa manje skandalozno u odnosu na Sanaderove i Žužulove karmine Plivi u Veroni koje su upriličili predstavnici Barra. Slučaj Holy je, u tom smislu i lakmus koji negativni publicitet privlači na sebe.
Sinoćnja poruka prvog potpredsjednika Vlade Radomira Čačića kako se „treba prestati igrati dječjeg vrtića" nije poruka hrvatskom puku, već njegovom nominalnom šefu, premijeru Milanoviću, ali ujedno i rasvjetljuje pozadinu cijelog ovog slučaja i jasno pokazuje ukupne odnose u vladajućoj koaliciji. Čačić ni u kojem slučaju ne želi prihvatiti nastavak politike Mirele Holy, a koji je najavio njen nasljednik na čelu Ministarstva zaštite okoliša i prirode, novi najmlađi ministar Mihael Zmajlović.
Ne čudi, dakle, što su potporu razotkrivenoj bivšoj ministrici prve javno iskazale B.a.B.e., a u kontekstu uvodnog stava o igrokazu za puk, razumljiva je metafora iznesena u jednoj tiskovini o „smeću koje uzvraća udarac."
Koncepcijski sukob Holy – Čačić
Sukob Holy – Čačić nije jednoznačan i ne svodi se samo na problem „nepotrebnog i štetnog kočenja kapitalnih investicija i gospodarskog rasta" kako bi ovu problematiku okarakterizirali Čačićevi simpatizeri. Ovaj sukob ima i dublju koncepcijsku, sociološku i filozofsku pozadinu. Kao najpoznatija predstavnica alternative unutar krugova hrvatskih feministkinja, definirane kao ekofeminizam, Mirela Holy promatra svijet kroz prizmu za ekofeministice postojećeg principa muške destrukcije, podčinjavanja i surovog odnosa koji je i prema prirodi i prema ženi istovjetan.
Uzevši „spolnu razliku" kao epohalnu temu (prema Heideggeru) koja bi mogla biti naše „spasenje” (kad bismo o njoj razmislili) Mirela Holy je zauzela oštar kurs protiv patrijarhalnog društva u kojem je muškarcu imanentno područje, teritorij, vlast nad resursima, a sve uobličeno u domoljublje. Tako se ona otvoreno suprotstavlja temeljnim postulatima konzervativnog društva – braku, obitelji, institucionalnoj religiji, muškoj dominaciji u upravljanju sektorima gospodarstva, unutarnje i vanjske politike, obrane i financija ... 1991. godine je objavila roman - mit ekofeminističkog predznaka pod nazivom „Apokalipsa" te znanstvenu raspravu „Mitski aspekti ekofeminizma" 2007. godine.
Obzirom na etičko određenje biocentrizma, ekofeminizam predlaže jednu važnu analogiju: svaka ekološki osviještena osoba trebala bi ujedno biti feministkinja, kao što bi svaka feministkinja trebala ujedno biti ekološki osviještena. Feminizam, kao i njegova alternativa ekofeminizm, ima temeljnu zadaću „tu muškaračku, statusnu i apstraktnu koncepciju etike općenito i ambijentalne etike posebno razbiti ne bi li također do izražaja došle ženske vrijednosti, tj. vrijednosti koje zorno potvrđuju da upravo međuljudski odnosi otkrivaju spoznaju tko je i što je čovjek" (Alison Jaggar, Feminist Politics and Human Nature,1983.).
Ne čudi, dakle, što su potporu razotkrivenoj bivšoj ministrici prve javno iskazale B.a.B.e., a u kontekstu uvodnog stava o igrokazu za puk, razumljiva je metafora iznesena u jednoj tiskovini o „smeću koje uzvraća udarac."
Tko je smeće u hrvatskoj političkoj areni prepunoj robusnih gladijatora ali (još) i (više) lukavih igrača i zakulisnih spletki, iz dana u dan, pokazuje barometar političke (ne)popularnosti producenata i glumaca. Još više će to pokazati idući lokalni izbori, kao orijentir strankama i partijama, pred parlamentarne izbore koji bi, nastavi li opća stagnacija, mogli biti i prije nego što sada možemo zamisliti.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
garfield16.06.2012. u 15:58
A g. Ladišić je prošao sličnu karmu kao i gđa Holy, zahvaljujući svojoj slobodi novinarskog govora na HRT, nakon čega je bio priznati izvjestiljelj za strane medije iz Afghanistana. Nakon povratka u RH otvaranjem medija u 24 sata imamo i... Prikaži sve drugu stranu priče, jel da nema takvih kao on danas bi još uvijek imali jednoumlje HRT iz doba socijalizma.
-
garfield16.06.2012. u 14:57
Poštovani g. Stipiću, kada bi se malo "odmakli" od svojih spolnih i partijskih usporedbi onda bi uvidjeli kapitalističku pozadinu ovog igrokaza. "Gđa Holy taj mail nije trebala poslati, to je svima jasno, ali svima je danas i jasno da nije... Prikaži svee smijenjena zbog maila, nego zbog inzistiranja da se projekti ne mogu gurati nauštrb ekologije, prirode, ali i zdravlja i života građana i to pod svaku cijenu." (priznati ekolog g V.Piršić) više na http://www.slobodnadalmacija.hr/Prilozi/Spektar/tabid/94/articleType/ArticleView/articleId/177958/Default.aspx
-
chiuwawa16.06.2012. u 00:44
@BStipic znam da su mnoga tj. većinska razmišljanja takva. Čeka se eto, samo da netko ponudi rješenje i da se--- provede u praksu. Hvala na razumijevanju. btw poslao sam ti mail. Pozdrav i prof. Peteru, i GI za čisti zrak.... Prikaži sve Kad netko od "članova" GI odluči da preuzme stvar u svoje ruke, i kad ne budemo vidjeli političare na tim skupovima, zovite me, JA ĆU ZAŠARAFIT-sigurno i na način, da se više ne može odšarafit. To je makar jednostavno. Pet minuta posla.
-
PeterTDj16.06.2012. u 00:09
No, ne smijemo zaboraviti da kod bivše ministrice Holy, mi Brođani naišli smo na veliko razumijevanje. Vjerujem da nije došlo do ove nemile scene u Vladi, pa i na očiglednih akata na nju sa strane prvog ministara u Vladi, nešto... Prikaži sve bi se počelo polako rješavati s našim gorućim problemom, a to je onečišćenja zraka iz prekosavske rafinerije… Umjesto toga, evo mi pored velike koncentracije sumporvodika i sumpordioksida mjerene jutros u 9 00 sati kada je satna koncentracija sumporvodika i prešla graničnu vrijednost od 7 µg/m3, ona je bila 9,1 µg/m3, vjerojatno uzrokovano s tim velikim koncentracijama, i to prvenstveno sumpordioksida (236,4 µg/m3), a sigurno i raznih ugljikovodika koji se ne mjere na postaji Jelas, a svakako i povećanom UV zračenju, evo trinaesti put ove godine dnevna osmosatna srednja vrijednost ozona promašila 120 µg/m3 u Sl. Brodu!
-
chiuwawa15.06.2012. u 20:40
Hvala Ti što se trudiš. Primjetio sam kako se mnogi autori članaka na ovom portalu, poglavito P.B. gnušaju svakog oblika nasilja. Razmumijem to, ali se ne slažem s tim. Nasiljem se postiže još veća, kako kažeš "dehumaniziranost" i još veće... Prikaži sve zlo i nasilje. Ali, ne postoji li to nasilje i rat, kao oblik borbe za preživljavanjem ? Ovdje ne govorim o ratu za položaj, status u društvu, ili neku "hedonističku stvar". Govorim o čistoj borbi za preživljavanjem, i pravu života koji je u meni na hranu, vodu i zrak. Čini mi se da je neispravno dozvoliti si, kako kažeš, da čovjek ne hoda sagnut, i da ti politika određuje život. Ali kako dalje, kada mi udara na zdravlje i život ? Oni primjenjuju svoju silu i oduzimaju mi život. Što materijalni, što duhovni. Udariti, ili dozvolit da me razapnu ? Znam da je besmisleno, jer kad udaram, onda više ništa ne pitam, ali blizu sam. Da li trebam preskočit i zadnju prepreku, i pomirit se sa svime "što jeste" ili se borit ? Besmisleno je, znam, ali teško je neke stvari vidjeti svaki dan, i zatvarat oči pred tim. Nije li veći grešnik, onaj koji vidi nepravdu, a ne poduzima ništa, od samog egzekutora ? U samoj srži, ne bojim se nikog, ali se bojim svog nedjelovanja i nereagiranja. Zašto dobri ljudi šute, a kad progovore niko ih ne čuje ?
Prikaži sve komentare
-