IZNIMNO lijepa i bogata izložba otvorena je jučer u 19 sati u Muzeju Brodskog Posavlja. Riječ je o Arheologiji općine Klakar. Uistinu, velika posjećenost dokaz je tomu kako je ova izložba pomno pripremana te kako je Općina Klakar - koja je financijski podržala realizaciju izložbe kao i izdavanje bogato opremljenog konciznog kataloga prepunog korisnih informacija o lokalitetima i fotografija artefakata - učinila veliki iskorak k priželjkivanim posjetiteljima, a to su zasigurno svi - od znanstvenika do entuzijasta, znatiželjnih prolaznika, učenika studenata,…
Od panoa s podatcima, izloženih artefakata do kataloga, zaista, sve je bilo savršeno oku promatrača, čak i onome kojemu arheologija ne mora biti zanimljiva. Važno je spomenuti autore izložbe i kataloga: Lidiju Miklik-Lozuk, Josipa Lozuka i Ivanu Artuković Župan.
No, vratimo se izložbi. Svaki pano, odgovara jednome razdoblju, a riječ je o razdoblju od oko 8000 godina. Također, na panoima su tekstovi u stanjima istraživanja, arheologiji Općine Klakar, numizmatika. Razjašnjeni i poredani podatci govore o brojnosti i bogatstvu ovoga kraja. To bogatstvo može dati podstrek za daljnja istraživanja koja će se sigurno odvijati u budućnosti. Međutim, isto bogatstvo samo je jedan od znakova čim obiluje ovaj kraj, naša zemlja i s kakvim bogatstvom raspolaže. Ono može poslužiti za ponos, ali i kao krunski dokaz naseljavanja ovoga područja. Sava kao komunikacijski 'kanal' koji povezuje i ostavlja trag za buduće naraštaje.
Na izložbi su izloženi i pojedini predmeti koji se čuvaju u Arheološkom muzeju Zagreb, što ponovo dokazuje kako je riječ o bogatstvu koje je vrlo dragocjeno i reprezentativno na višem nivou. Zato značaj ove izložbe nije isključivo od općinske ili županijske važnosti. Nivo ove izložbe je na višoj razini jer podržava ideju korisnosti, podržava ideju istraživanja, podržava ideju od kulturne, arheološko-povijesne važnosti koja u krajnjem slučaju može naći mjesto u svjetskim arheološkim žurnalima - u knjigama koje se bave problematičnošću arheologije u općem smislu.
Devetnaesto stoljeće pronosi prve vijesti o arheološkim nalazima s područja Općine Klakar (kako je navedeno u katalogu). Zanimljiv predmet pronađen na obali Save je bakrena križna sjekira, pronađena 1902. godine. Isto vrijedi i za rimsku vojnu kacigu. Lonac badenske kulture, kamena strjelica sopotske kulture, fibula keltsko-latenske kulture, nož iz kasnog brončanog doba, koplje iz istoga razdoblja, sjekira iz razdoblja starčevačke kulture i mnoštvo drugih artefakata različitih namjena, moguće je vidjeti na izložbi.
Kulturna ponuda Općine Klakar može biti ovim načinom promovirana, ali isto tako taj potencijal prostora zaslužuje još više istraživanja. Zato u zaključku kataloga nalazi se sljedeći podatak:
„Općina Klakar je prepoznala veliki potencijal koji se krije iza ovakvog bogatstva arheoloških nalazišta te je 2022. godine započet projekt sustavnog terenskog pregleda ili arheološkog rekognosciranja s ciljem što boljeg uvida u brojnost, karakter i prostorni razmještaj arheoloških nalazišta.“
Vrijeme neolitika, brončano doba, željezno doba, rimski period, srednji vijek; dakle, zaključimo - veliki raspon, ogromna baština.
Što reći nego poželjeti još ovakvih izložbi i, dakako, uspješnih istraživanja - koja su, kao i ova, rađena sustavno i višegodišnje - zahvaljujući kojima dolazi do ovakvih izložbi!
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -