Riječ je o općinama Staro Petrovo Selo i Davor čije bi potencijalno spajanje zadovoljilo kriterij od minimalno 5.000 stanovnika za formiranje općine, koliko autori predlažu.
Tako bi prema prijedlogu spomenutih autora današnje općine Staro Petrovo Selo i Davor zajedno brojile 6.639 stanovnika na površini od 183,7 km2, što znači da bi gustoća naseljenosti bila 36,1 stanovnika/km2.

Od Popisa 2001. do Popisa 2021. Općina Staro Petrovo Selo je izgubila više od trećine stanovništva (35,3 %), a Općina Davor više od petine (22,4 %), što je vidljivo iz tablice 1. Indeks starenja (odnos udjela stanovništva u dobi sa 60 i više godina i stanovništva u dobi do 19 godina) govori da je dobna struktura stanovništva na području Općine Davor povoljnija u odnosu na Brodsko-posavsku županiju u cjelini (151,4), to jest, u odnosu na većinu ostalih jedinica lokalne samouprave - za razliku od Općine Staro Petrovo Selo (168,9).
Na čelu Općine Staro Petrovo Selo je Nikola Denis, a na čelu Općine Davor Đuro Anđelković. Obojica HDZ-ovci. Stoga se može reći isto – da, osim demografskih i financijskih razloga, i oni politički mogu biti poticaj za spajanje općina.

Kao i dosad analizirane općine, i ove dvije očekivano su u skupini onih koje su ispod prosjeka dohotka po stanovniku za Brodsko-posavsku županiju u razdoblju 2020.-2022. godine (4.421,35 EUR). U Općini Staro Petrovo Selo on za to razdoblje iznosi 3.876,48 EUR, a u Općini Davor 3.466,27 EUR. Prosječna stopa nezaposlenosti u istom razdoblju je iznad županijske (11,0 %). Naime, u Općini Staro Petrovo Selo je iznosila 14,0 %, dok je u Općini Davor bila 18,8 %, kako je vidljivo iz tablice 2. Obje općine su pri dnu po broju poduzetnika na 1.000 stanovnika, odnosno, ispod prosjeka (14,5). U Općini Staro Petrovo Selo ih je 9,9, a u Općini Davor 7,9 na 1.000 stanovnika. Također, obje općine imaju znatno manje visokoobrazovanih (9,4 % odnosno 8,9 %) u odnosu na županiju (17,35 %). Zbog svega toga, po vrijednosti indeksa razvijenosti, Općina Staro Petrovo Selo je u pretposljednjoj razvojnoj skupini (2), dok je Općina Davor u posljednjoj (1).

Po stanju proračunskih prihoda i rashoda u ostvarenju proračuna 2023. godine (za koju imamo podatke za sve jedinice lokalne samouprave), u tablici 3. je vidljivo da su u toj godini obje općine zabilježile suficit. Gledano po stanovniku, riječ je o suficitu od 16,58 EUR u Općini Staro Petrovo Selo odnosno 293,47 EUR u Općini Davor. Takvo je stanje i u većini dosad promatranih jedinica lokalne samouprave. Zato treba naglasiti da suficiti ne moraju podrazumijevati dobro poslovanje zbog ovisnosti o pomoći, kao što ni deficiti ne moraju nužno značiti suprotno zbog ulaganja u različite projekte. Stoga upućujemo zainteresirane čitatelje na detaljnije praćenje i analiziranje proračuna jedinica lokalne samouprave, osobito u ocjeni stanja pred lokalne izbore. U nastavku teksta su izdvojene odabrane skupine prihoda i rashoda po ekonomskoj klasifikaciji.

Glede prihoda od poreza, Općina Staro Petrovo Selo u 2023. godine ih je imala u udjelu od 22,2 %, a Općina Davor od tek 15,2 %, što se vidi iz tablice 4. Što se tiče udjela prihoda od pomoći, Općina Staro Petrovo Selo ih je imala u udjelu od znatnih 53,7 %, kao i Općina Davor (58,6 %). Za Općinu Staro Petrovo Selo možemo spomenuti i prihode od imovine u udjelu od 11,7 % te prihode od upravnih i administrativnih pristojbi, pristojbi po posebnim propisima i naknada od 10,2 %. Također, treba spomenuti da potonji u Općini Davor imaju nezanemarivi udio od 17,1 %.
Rashodi za zaposlene i materijalne rashode (zajedno) u 2023. godini imaju udio od 40,7 % u Općini Staro Petrovo Selo i 32,7 % u Općini Davor. Rashodi za nabavu proizvedene dugotrajne imovine (najčešće iskazani izgradnjom građevinskih objekata) u rashodima 2023. godine u Općini Staro Petrovo Selo imaju udio od samo 9,2 %, dok u Općini Davor čak 51,1 %, kako je prikazano u tablici 4. Osim toga, među rashodima Općine Staro Petrovo Selo svakako treba istaknuti rashode za donacije, kazne, naknade šteta i kapitalne pomoći u udjelu od čak od 28,4 % u izvršenju proračuna za 2023. godinu.

Za razliku od drugih brodsko-posavskih općina koje nemaju proračunske korisnike, među kojima je i Općina Staro Petrovo Selo, Općina Davor je osnivač dječjeg vrtića Lađica. Ipak, kako je u ranijem intervjuu za Plusportal istaknula dr. sc. Dubravka Jurlina Alibegović, znanstvena savjetnica u trajnom izboru na Ekonomskom institutu u Zagrebu i bivša ministrica uprave, Općina Staro Petrovo Selo je zajedno s drugim jedinicama lokalne samouprave uz poticaj države organizirala ustanovu dječjeg vrtića u Novoj Gradiški.
Glede razine transparentnosti koju prati Instituta za javne financije, Općina Staro Petrovo Selo se time ne može pohvaliti jer je u 2023. godini ocijenjena s 3 (od 5). Općina Davor se pak za tu godinu može pohvaliti s razinom transparentnosti budući da je ocijenjena s 5.
Kao i u ranijim tekstovima, na kraju ističemo tko su lokalni čelnici. Ove dvije općine, kao i općine Vrpolje i Velika Kopanica, vode HDZ-ovci. Na čelu Općine Staro Petrovo Selo je Nikola Denis, a na čelu Općine Davor Đuro Anđelković. Stoga se može reći isto – da, osim demografskih i financijskih razloga, i oni politički mogu biti poticaj za spajanje općina. Osim formiranja ustroja u skladu s vremenom, time bi se ojačali kapaciteti okrupnjenih općina u pružanju potrebnih javnih usluga građanima, što bi omogućilo i provođenje kvalitetnih i održivih projekata koji su za dobrobit svih mještana.
U konačnici, kao i u ranijim tekstovima, ističemo da smo svjesni da je ovo ograničeni prikaz za kompleksnu temu, no svakako može poslužiti za raspravu. Zato je ovaj ciklus članaka poticaj čitateljima, ali i samim političarima, na promišljanje o mogućoj promjeni upravno-teritorijalnog ustroja kako bi u budućnosti bio što svrsishodniji građanima.
Želimo pred ove lokalne izbore osvijestiti političare da je najvažnije kakva je kvaliteta života građana u sredini u kojoj žive i rade, a birače da se pred lokalne izbore bolje informiraju o razvojnom stanju svojih jedinica lokalnih samouprave s ciljem kvalitetnije lokalne samouprave i općeg boljitka svih mještana.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Samo_istina05.05.2025. u 08:55
Nitko se ne odrice mjesta nacelnika, administracije i šerifovanja po opcini.
-